Info

Demokratycznie o zdrowiu

Ochrona zdrowia to kompromis ambicji i możliwości. Jakość tego kompromisu zależy od kompetencji, zdolności dialogu, wrażliwości i wytrwałości. Chcemy, by był jak najlepszy dla pacjenta. Monitorujemy wydarzenia, wskazujemy problemy, identyfikujemy rozwiązania.
RSS Feed Subscribe in Apple Podcasts
Demokratycznie o zdrowiu
2023
June
April
February


2022
November
October
September
July
June
March
January


2021
May
April
March
January


2020
December
June
May
April
March
February


2018
September
August
July
June
May
April
March
February
January


2017
December
November
September
May
April
March
February
January


2016
December
November


2015
September
August


All Episodes
Archives
Now displaying: 2021

Ochrona zdrowia to kompromis ambicji i możliwości. Jakość tego kompromisu zależy od kompetencji, zdolności dialogu, wrażliwości i wytrwałości. Chcemy by był jak najlepszy dla pacjenta. Wskazujemy problemy i identyfikujemy rozwiązania. Nasza rozmowa jest także Twoją.

May 18, 2021

Nikt świadomy nie kwestionuje potrzeby redystrybucji dochodu. Można dyskutować o zasadach ale jest to debata par excellence polityczna, gdzie każde ugrupowanie będzie miało swój wyrazisty pogląd. Nas w pierwszej kolejności interesuje dyskusja merytoryczna. Burzy ją jednak narracja towarzysząca prezentacji Polskiego Ładu, która tworzy nową linię podziału. Nie można przejść obok niej obojętnie. Razem z Grzegorzem Ziemniakiem rozmawiamy o nowym dokumencie programowym rządu, nowym ładzie, a może raczej nowym podziale, który został na ostro zarysowany. Góruje on nad obietnicą ładu.

Apr 27, 2021

W cyklu Demokratycznie o zdrowiu Grzegorz Ziemniak rozmawia o sytuacji pacjentów okulistycznych z prof. Ewą Mrukwą-Kominek, członkiem zarządu Polskiego Towarzystwa Okulistycznego. Wiele interesujących wątków i wnikliwych refleksji zakończonych apelem, aby jednak wziąć pod uwagę to, że należy również, oprócz operacji zaćmy, leczyć pacjentów z innymi schorzeniami okulistycznymi.

Apr 17, 2021

Szczyt Społeczny w Porto, który będzie miał miejsce w dniach 7-8 maja 2021 r., zbliża się szybkimi krokami. Poza nielicznymi stanowiskami, głównie ze strony partnerów społecznych, trudno dostrzec szerszą debatę na jego temat. Rząd nie podejmuje dyskusji i nie informuje o stanowisku, jakie w ramach szczytu zaprezentuje. Poprzedzone konferencją programową spotkanie premierów rządów UE będzie kluczowym, a być może przełomowym wydarzeniem nadającym praktyczny wymiar europejskiej polityce społecznej. Jej fundamentem jest Europejski Filar Praw Społecznych. Jego implementacja, obok spójności gospodarczej Europy, będzie najważniejszym zadaniem w najbliższych latach Unii Europejskiej i państw członkowskich. Ochrona zdrowia zajmuje w ramach Filaru istotne miejsce. Tym bardziej zaskakuje milczenie ze strony rządu w kontekście zbliżającego się szczytu i planowanych jego postanowień.

Mar 30, 2021

W cyklu "Demokratycznie o zdrowiu" Grzegorz Ziemniak w rozmowie z Tomaszem Jednaczem, Dyrektorem Market Access & Government Affairs firmy ALCON – światowego lidera wyrobów medycznych dla okulistyki – porusza temat, jak pandemia Covid19 wpływa na okulistykę i jakie wyzwania stoją przed specjalistami i klinikami by utrzymać tak trudno wypracowany przed pandemią trend zmniejszania czasu oczekiwania na operację usunięcia zaćmy. Czy pacjenci okulistyczni są bezpieczni, czy Covid19 zmienił trendy w Polsce i na świecie, na co trzeba będzie zwrócić uwagę, gdy pandemia zostanie opanowana? Staramy się odpowiedzieć, co jest dziś najważniejsze z punktu widzenia lidera branży wyrobów medycznych dla okulistyki.

Mar 17, 2021

Pandemia jest okresem, w którym każda decyzja jest obarczona ryzykiem olbrzymiego błędu - mówi Maria Libura w rozmowie z Robertem Mołdachem o podejmowaniu decyzji. Niepewność, jakie ryzyko możemy podjąć, a jakie nie. Wpływ stres decyzyjnego. W tym kontekście zadajemy pytanie, co ma wpływ na decyzje reprezentantów klas politycznych i zwykłych obywateli w czasach pandemii? Jak osobiste doświadczenie wpływa na decyzje podejmowane w imieniu własnym jak i te podejmowane w imieniu ogółu? Jaki wpływ na to mają oczekiwania społeczne? Co łączy średniowieczne opętanie tańcem i dzisiejsze wybuchy nieracjonalności? Zapraszamy do wysłuchania naszych refleksji i konkluzji.

Jan 27, 2021

W cyklu "Demokratycznie o zdrowiu" poruszamy problem kształtowania wartości publicznej w ochronie zdrowia. Przyglądamy się dziedzinom medycyny i sytuacji wszystkich pacjentów. Pandemia wywiera kolosalny wpływ na zdrowie społeczeństwa. W dzisiejszym odcinku Robert Mołdach rozmawia z Maciejem Mądralą, prezesem Centrum Medycznego MAVIT, Grupa LUXMED, który nie ma złudzeń, że deficyt w samym tylko leczeniu zaćmy w 2020 r. będzie wynosił co najmniej 100 tys. operacji. Pyta, kiedy będzie ten moment, w którym będziemy mogli powiedzieć: tak, zaczynamy nadrabianie deficytu zdrowotnego? Odpowiedź usłyszycie Państwo w podcaście.

Jan 13, 2021

Prof. Bożena Romanowska-Dixon, Prezes-Elekt Polskiego Towarzystwa Okulistycznego oraz Kierownik Kliniki Okulistyki i Onkologii Okulistycznej Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie, w rozmowie z Grzegorzem Ziemniakiem o dzisiejszych realiach leczenia okulistycznego oraz warunkach nadrobienia zaległości spowodowanych epidemią COVID-19 i związanymi z tym obawami pacjentów.

1