Info

Demokratycznie o zdrowiu

Ochrona zdrowia to kompromis ambicji i możliwości. Jakość tego kompromisu zależy od kompetencji, zdolności dialogu, wrażliwości i wytrwałości. Chcemy, by był jak najlepszy dla pacjenta. Monitorujemy wydarzenia, wskazujemy problemy, identyfikujemy rozwiązania.
RSS Feed Subscribe in Apple Podcasts
Demokratycznie o zdrowiu
2023
June
April
February


2022
November
October
September
July
June
March
January


2021
May
April
March
January


2020
December
June
May
April
March
February


2018
September
August
July
June
May
April
March
February
January


2017
December
November
September
May
April
March
February
January


2016
December
November


2015
September
August


All Episodes
Archives
Now displaying: November, 2022

Ochrona zdrowia to kompromis ambicji i możliwości. Jakość tego kompromisu zależy od kompetencji, zdolności dialogu, wrażliwości i wytrwałości. Chcemy by był jak najlepszy dla pacjenta. Wskazujemy problemy i identyfikujemy rozwiązania. Nasza rozmowa jest także Twoją.

Nov 30, 2022

Robert Mołdach i Grzegorz Ziemniak dzielą się refleksjami z dotychczasowych rozmów o leczeniu otyłości:

To co jest dla nas miłym zaskoczeniem to fakt, że na każdym kroku w naszej drodze ku leczeniu otyłości mamy szczęście spotykać ludzi otwartych i życzliwych, z olbrzymią wiedzą i doświadczeniem, wrażliwych i empatycznych, którzy bronią chorych przed stygmatyzacją nacechowaną zarzutami i pretensjami o brak ruchu, niewłaściwe nawyki żywieniowe czy pozbawienie silnej woli, udzielając jednocześnie fachowej pomocy medycznej, koordynując specjalistów z różnych dziedzin i wdrażając skoordynowaną wielowymiarową terpaię. Wyzwanie stanowi dostępność świadczeń, nikła skala tej pomocy w relacji do potrzeb i jej koszt, który tylko w pewnym zakresie jest finansowany przez NFZ. Pacjenci a w szerszym sensie społeczeństwo, nie mają odpowiedniej świadomości tej choroby, metod jej leczenia. Także napotykamy na pewne wyzwania po stronie klinicznej. Zmiany wymaga przede wszystkim powszechne zrozumienie charakteru choroby i możliwości, jakie dają współczesne terapie. Wielkie wyzwanie ale i wielka nadzieja na poprawę sytuacji chorych na otyłość.

Nov 23, 2022

Otyłość jest chorobą a jej początkiem jest degeneracja tkanki tłuszczowej. Nieleczona może prowadzić do powikłań i schorzeń współistniejących. To choroba cały czas badana a ponieważ występuje powszechnie coraz lepiej rozumiana, rozpoznawana i leczona. Czy sama dieta i ruch wystarczą? Czy konsultacje u specjalisty są przy chorobie otyłościowej konieczne? Czy istnieją skuteczne leki wspierające chorych na otyłość w walce z utratą masy ciała i utrzymywaniu się w dobrej kondycji? Jak przeciwdziałać chorobie otyłościowej i czy schudnięcie to jedyny problem pacjentów? Czy warto pójść do psychologa? Na te i na inne pytania odpowiada kolejny podcast o zagadnieniach i współczesnych możliwościach leczenia choroby otyłościowej.

Nov 9, 2022

Prof. Piotr Jankowski: Najważniejsze elementy zmiany w systemowym podejściu do leczenia choroby otyłościowej to w moim odczuciu wprowadzenie edukacji zdrowotnej już od wieku przedszkolnego, wdrożenie zmian urbanistycznych skłaniających do aktywności fizycznej, udostępnianie miejsc rekreacji i zachęcanie do aktywnej rekreacji, planowanie mądrych bodźców podatkowych odnośnie żywności i stymulowania zdrowego odżywiania, stworzenie ośrodków koordynacji i edukacji dla pacjentów, wdrożenie opieki koordynowanej (dostęp do internisty, specjalistów, konsultacje chirurga, opieka psychologiczna, dietetyczna i fizjoterapeutyczna) a przede wszystkim udostępnienie pacjentom skutecznej i cenowo dostępnej terapii lekowej i leczenia.

1