Nikt świadomy nie kwestionuje potrzeby redystrybucji dochodu. Można dyskutować o zasadach ale jest to debata par excellence polityczna, gdzie każde ugrupowanie będzie miało swój wyrazisty pogląd. Nas w pierwszej kolejności interesuje dyskusja merytoryczna. Burzy ją jednak narracja towarzysząca prezentacji Polskiego Ładu, która tworzy nową linię podziału. Nie można przejść obok niej obojętnie. Razem z Grzegorzem Ziemniakiem rozmawiamy o nowym dokumencie programowym rządu, nowym ładzie, a może raczej nowym podziale, który został na ostro zarysowany. Góruje on nad obietnicą ładu.
W cyklu Demokratycznie o zdrowiu Grzegorz Ziemniak rozmawia o sytuacji pacjentów okulistycznych z prof. Ewą Mrukwą-Kominek, członkiem zarządu Polskiego Towarzystwa Okulistycznego. Wiele interesujących wątków i wnikliwych refleksji zakończonych apelem, aby jednak wziąć pod uwagę to, że należy również, oprócz operacji zaćmy, leczyć pacjentów z innymi schorzeniami okulistycznymi.
Szczyt Społeczny w Porto, który będzie miał miejsce w dniach 7-8 maja 2021 r., zbliża się szybkimi krokami. Poza nielicznymi stanowiskami, głównie ze strony partnerów społecznych, trudno dostrzec szerszą debatę na jego temat. Rząd nie podejmuje dyskusji i nie informuje o stanowisku, jakie w ramach szczytu zaprezentuje. Poprzedzone konferencją programową spotkanie premierów rządów UE będzie kluczowym, a być może przełomowym wydarzeniem nadającym praktyczny wymiar europejskiej polityce społecznej. Jej fundamentem jest Europejski Filar Praw Społecznych. Jego implementacja, obok spójności gospodarczej Europy, będzie najważniejszym zadaniem w najbliższych latach Unii Europejskiej i państw członkowskich. Ochrona zdrowia zajmuje w ramach Filaru istotne miejsce. Tym bardziej zaskakuje milczenie ze strony rządu w kontekście zbliżającego się szczytu i planowanych jego postanowień.
W cyklu "Demokratycznie o zdrowiu" Grzegorz Ziemniak w rozmowie z Tomaszem Jednaczem, Dyrektorem Market Access & Government Affairs firmy ALCON – światowego lidera wyrobów medycznych dla okulistyki – porusza temat, jak pandemia Covid19 wpływa na okulistykę i jakie wyzwania stoją przed specjalistami i klinikami by utrzymać tak trudno wypracowany przed pandemią trend zmniejszania czasu oczekiwania na operację usunięcia zaćmy. Czy pacjenci okulistyczni są bezpieczni, czy Covid19 zmienił trendy w Polsce i na świecie, na co trzeba będzie zwrócić uwagę, gdy pandemia zostanie opanowana? Staramy się odpowiedzieć, co jest dziś najważniejsze z punktu widzenia lidera branży wyrobów medycznych dla okulistyki.
Pandemia jest okresem, w którym każda decyzja jest obarczona ryzykiem olbrzymiego błędu - mówi Maria Libura w rozmowie z Robertem Mołdachem o podejmowaniu decyzji. Niepewność, jakie ryzyko możemy podjąć, a jakie nie. Wpływ stres decyzyjnego. W tym kontekście zadajemy pytanie, co ma wpływ na decyzje reprezentantów klas politycznych i zwykłych obywateli w czasach pandemii? Jak osobiste doświadczenie wpływa na decyzje podejmowane w imieniu własnym jak i te podejmowane w imieniu ogółu? Jaki wpływ na to mają oczekiwania społeczne? Co łączy średniowieczne opętanie tańcem i dzisiejsze wybuchy nieracjonalności? Zapraszamy do wysłuchania naszych refleksji i konkluzji.
W cyklu "Demokratycznie o zdrowiu" poruszamy problem kształtowania wartości publicznej w ochronie zdrowia. Przyglądamy się dziedzinom medycyny i sytuacji wszystkich pacjentów. Pandemia wywiera kolosalny wpływ na zdrowie społeczeństwa. W dzisiejszym odcinku Robert Mołdach rozmawia z Maciejem Mądralą, prezesem Centrum Medycznego MAVIT, Grupa LUXMED, który nie ma złudzeń, że deficyt w samym tylko leczeniu zaćmy w 2020 r. będzie wynosił co najmniej 100 tys. operacji. Pyta, kiedy będzie ten moment, w którym będziemy mogli powiedzieć: tak, zaczynamy nadrabianie deficytu zdrowotnego? Odpowiedź usłyszycie Państwo w podcaście.
Prof. Bożena Romanowska-Dixon, Prezes-Elekt Polskiego Towarzystwa Okulistycznego oraz Kierownik Kliniki Okulistyki i Onkologii Okulistycznej Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie, w rozmowie z Grzegorzem Ziemniakiem o dzisiejszych realiach leczenia okulistycznego oraz warunkach nadrobienia zaległości spowodowanych epidemią COVID-19 i związanymi z tym obawami pacjentów.