Opublikowane w ramach semestru europejskiego Zalecenia Rady 2023 dla Polski wskazują, że w ochronie zdrowia europejska uwaga omija Polskę. O ile kwestie ochrony zdrowia zostały szeroko ujęte w Sprawozdaniu krajowym, to nie zostały jednak uwzględnione w rekomendacjach. Grzegorz Ziemniak i Robert Mołdach rozmawiają o przyczynach takich decyzji wspólnoty europejskiej oraz co to oznacza dla naszego kraju.
Grzegorz Ziemniak w rozmowie z Michałem Rybakiem – wiceprezesem zarządu do spraw operacyjnych Grupy Lux Med analizują dane i korelacje pomiędzy procentowym udziałem wydatków z PKB poszczególnych krajów UE na zdrowie a przeciętną długością życia. Ciekawych wniosków dostarcza też analiza liczby wizyt u lekarza w ciągu roku w zestawieniu z długością życia. Wyniki wcale nie są takie oczywiste.
"Najbardziej zyska pacjent. Być może tzw. właściciele, medycy, nie będą szczęśliwi z uporządkowania, bo nie zawsze uporządkowany rynek jest wygodny, ale pacjenci w moim przekonaniu będą mieli z tego tytułu dużo większą łatwość w uzyskaniu odpowiedniej jakości usług" - mówi prof. dr hab. n. med. Mariusz Bidziński, Konsultant Krajowy w dziedzinie ginekologii onkologicznej, Kierownik Kliniki Ginekologii Onkologicznej Narodowego Instytutu Onkologii im. M. Skłodowskiej-Curie Państwowego Instytutu Badawczego, w rozmowie z Grzegorzem Ziemniakiem o roli i wadze Krajowej Sieci Onkologicznej.
Seminarium Zespołu Doradców Komisji Zdrowia pt. "Radykalne zwiększenie dostępności i jakości świadczeń zdrowotnych", które miało miejsce w Senacie RP w dniu 06.02.2023 r., stało się dla mnie inspiracją do podkreślenia, że zmiany systemowe w ochronie zdrowia muszą przybrać kształt polityki publicznej a to oznacza, że potrzbujemy rozmowy o tym jak zyskać wokół jej celów i narzędzi kolektywną akceptację środowisk, jak udzielić jej politycznego wsparcia i legitymizacji, a wreszcie w jaki sposób ją realizować. W mojej ocenie zbyt mało rozmawiamy o tych praktycznych aspektach wdrażania polityki publicznej rozważając kolejne, niejednokrotnie bardzo cenne koncepcje transformacji systemu. (mat. Senat RP)
Gościem Grzegorza Ziemniaka jest profesor Andrzej Fal, który ostatnio miał okazję prezentować drugą edycję raportu pod swoją redkacją „Alkohol w Polsce. Zwrot w modelach konsumpcji”.
Raport dotyczy czasów Covidu, kiedy miedia donosiły, że Polacy spożywają więcej alkoholu a także wyciągały konkluzję, że praca zdalna wpływa korzystnie na tego typu zachowania. Tymczasem niektóre dane temu przeczą. Profesor Fal wyjaśnia rzeczywisty obraz konsumpcji alkoholu, który jest bardziej skomplikowany niż wynikałoby to z czystych danych statystycznych.