Info

Demokratycznie o zdrowiu

Ochrona zdrowia to kompromis ambicji i możliwości. Jakość tego kompromisu zależy od kompetencji, zdolności dialogu, wrażliwości i wytrwałości. Chcemy, by był jak najlepszy dla pacjenta. Monitorujemy wydarzenia, wskazujemy problemy, identyfikujemy rozwiązania.
RSS Feed Subscribe in Apple Podcasts
Demokratycznie o zdrowiu
2023
June
April
February


2022
November
October
September
July
June
March
January


2021
May
April
March
January


2020
December
June
May
April
March
February


2018
September
August
July
June
May
April
March
February
January


2017
December
November
September
May
April
March
February
January


2016
December
November


2015
September
August


All Episodes
Archives
Now displaying: 2022

Ochrona zdrowia to kompromis ambicji i możliwości. Jakość tego kompromisu zależy od kompetencji, zdolności dialogu, wrażliwości i wytrwałości. Chcemy by był jak najlepszy dla pacjenta. Wskazujemy problemy i identyfikujemy rozwiązania. Nasza rozmowa jest także Twoją.

Nov 30, 2022

Robert Mołdach i Grzegorz Ziemniak dzielą się refleksjami z dotychczasowych rozmów o leczeniu otyłości:

To co jest dla nas miłym zaskoczeniem to fakt, że na każdym kroku w naszej drodze ku leczeniu otyłości mamy szczęście spotykać ludzi otwartych i życzliwych, z olbrzymią wiedzą i doświadczeniem, wrażliwych i empatycznych, którzy bronią chorych przed stygmatyzacją nacechowaną zarzutami i pretensjami o brak ruchu, niewłaściwe nawyki żywieniowe czy pozbawienie silnej woli, udzielając jednocześnie fachowej pomocy medycznej, koordynując specjalistów z różnych dziedzin i wdrażając skoordynowaną wielowymiarową terpaię. Wyzwanie stanowi dostępność świadczeń, nikła skala tej pomocy w relacji do potrzeb i jej koszt, który tylko w pewnym zakresie jest finansowany przez NFZ. Pacjenci a w szerszym sensie społeczeństwo, nie mają odpowiedniej świadomości tej choroby, metod jej leczenia. Także napotykamy na pewne wyzwania po stronie klinicznej. Zmiany wymaga przede wszystkim powszechne zrozumienie charakteru choroby i możliwości, jakie dają współczesne terapie. Wielkie wyzwanie ale i wielka nadzieja na poprawę sytuacji chorych na otyłość.

Nov 23, 2022

Otyłość jest chorobą a jej początkiem jest degeneracja tkanki tłuszczowej. Nieleczona może prowadzić do powikłań i schorzeń współistniejących. To choroba cały czas badana a ponieważ występuje powszechnie coraz lepiej rozumiana, rozpoznawana i leczona. Czy sama dieta i ruch wystarczą? Czy konsultacje u specjalisty są przy chorobie otyłościowej konieczne? Czy istnieją skuteczne leki wspierające chorych na otyłość w walce z utratą masy ciała i utrzymywaniu się w dobrej kondycji? Jak przeciwdziałać chorobie otyłościowej i czy schudnięcie to jedyny problem pacjentów? Czy warto pójść do psychologa? Na te i na inne pytania odpowiada kolejny podcast o zagadnieniach i współczesnych możliwościach leczenia choroby otyłościowej.

Nov 9, 2022

Prof. Piotr Jankowski: Najważniejsze elementy zmiany w systemowym podejściu do leczenia choroby otyłościowej to w moim odczuciu wprowadzenie edukacji zdrowotnej już od wieku przedszkolnego, wdrożenie zmian urbanistycznych skłaniających do aktywności fizycznej, udostępnianie miejsc rekreacji i zachęcanie do aktywnej rekreacji, planowanie mądrych bodźców podatkowych odnośnie żywności i stymulowania zdrowego odżywiania, stworzenie ośrodków koordynacji i edukacji dla pacjentów, wdrożenie opieki koordynowanej (dostęp do internisty, specjalistów, konsultacje chirurga, opieka psychologiczna, dietetyczna i fizjoterapeutyczna) a przede wszystkim udostępnienie pacjentom skutecznej i cenowo dostępnej terapii lekowej i leczenia.

Oct 11, 2022

Jesteśmy świadkami pandemii otyłości bez precedensu w historii ludzkości. To prawdziwe tsunami XX i XXI wieku. Nigdy dotychczas w historii ludzkości nie było tak dużo osób chorujących na otyłość na świecie, w Europie i w Polsce. Te dane zatrważają. To co my jako lekarze widzimy z ogromnym przerażeniem to skutki zdrowotne. To choroba, która prowadzi do ogromnej liczby konsekwencji medycznych, społecznych, ekonomicznych, psychologicznych. To choroba, która może generować rozwój ponad 200 chorób i zaburzeń - tłumaczy prof. Paweł Bogdański w rozmowie z Grzegorzem Ziemniakiem.

Sep 20, 2022

Otyłość wymaga całościowego podejścia. Zanim pacjent będzie poddany inwazyjnym procedurom chirurgicznym powinno się wykorzystać wszelkie inne możliwości choćby nowoczesną farmakoterapię. Czemu to jest takie ważne mówi chirurg bariatra Prof. dr hab. n. med. Mariusz Wyleżoł - wiceprezes Polskiego Towarzystwa Leczenia Otyłości, przewodniczący Sekcji Chirurgii Metabolicznej i Bariatrycznej Polskiego Towarzystwa Badań Nad Otyłością, kierownik Warszawskiego Centrum Kompleksowego Leczenia Otyłości i Chirurgii Bariatrycznej.

Sep 14, 2022

O problemach profikatyki i leczenia otyłości rozmawiam z prof. Agnieszką Mastalerz-Migas, konsultantem krajowym w dziedzinie medycyny rodzinnej.

- Wszyscy [przedstawiciele środowiska medycznego] dzisiaj wiemy, że otyłość jest chorobą. Jest kod ICD-10 na rozpoznanie tego schorzenia. Ja mam wrażenie, że dużo mówi się o otyłości jako problemie, jako problemie zdrowia publicznego jak i o problemie już stricte klinicznym ponieważ otyłość wiąże się na ogół z wielochorobowością czyli z wieloma chorobami współistniejącymi. Dlaczego nam to wszystko nie wychodzi? Czyli mówimy, martwimy się a jednocześnie zabieramy się do tego jak do przysłowiowego jeża.

Zapraszam do wysłuchania całej rozmowy. Problem jest złożony. Profesor wyjaśnia dlaczego tak jest oraz opisuje działania, jakie powinny zostać podjęte w najbliższej przyszłości by go rozwiązać.

 

Jul 13, 2022

W dialogu na Forum wartości publicznej, o tym co jest a co nie jest wartością publiczną w systemie ochrony zdrowia w Polsce, zadałem dr Małgorzacie Gałązce-Sobotce pytanie, czy walka z otyłością traktowaną jako choroba, jest kolektywnie cenioną wartością publiczną. Czy ten problem uzyskuje właściwe wsparcie oraz czy dysponujemy zasobami, aby się z nim zmierzyć?

Jun 15, 2022

Reforma szpitalnictwa to z jednej strony ogrom nadziei a z drugiej olbrzymie pole niepewności. Im bliżej wyborów, tym bardziej politycy dostrzegają ryzyka polityczne jakie niesie. Reforma jest trochę jak gorzkie pomarańcze - wyglądają atrakcyjnie ale ich kwaśno-gorzki smak niekoniecznie zachwyca. Robert Mołdach i Grzegorz Ziemniak rozmawiają o tym, co ten smak oznacza w roku wyborczym.

Jun 8, 2022

Krajowy Plan Odbudowy to wielka szansa, ale jeszcze większe wyzwanie. Jego skalę w ochronie zdrowia obrazują kamienie milowe. R. Mołdach i G. Ziemniak rozmawiają o tym, czego od rządu wymaga ich realizacja.

Mar 23, 2022

Agresja zbrojna Rosji na Ukrainę postawiła przed naszym krajem wyzwania, z jakimi nie mierzyliśmy się od września 39. roku. Skala imigracji wymaga odpowiedzi, jak będzie wygląd system usług publicznych, jak będzie funkcjonować społeczeństwo. Potrzbujemy lidera z wizją Polski, a z drugiej strony wspierającej debaty. Niewiele spraw nie ulegnie zmianie.

Jan 12, 2022

Robert Mołdach i Grzegorz Ziemniak rozmawiają o tym, co nas czeka w 2022 r. W ich ocenie wyzwaniem okaże się dokonywanie właściwych wyborów w czasach cechujących się narastającą niepewnością, brakiem zaufania do instytucji publicznych i nieuchronną zmianą, której pełnego kształtu jeszcze nie znamy. Zarządzanie w warunkach niepewności, choć to chleb powszedni dla liderów zmian, będzie w tym roku szczególnym wyzwaniem.

1